Reakce studentů na TČZ 2014 – článek do časopisu StuDENT


Týden čistých zubů s MUDr. Jiřím Sedelmayerem

a Společností preventivní stomatologie

Právě jsem zažila báječný týden a chtěla bych se s vámi o tuto zkušenost podělit.

Až do samého příjezdu jsem stále nemohla uvěřit šokujícímu zjištění, že jsem toto Nové školení orální hygieny neboli Týden čistých zubů vyhrála. Společnost preventivní stomatologie každoročně sponzoruje tento kurz deseti šťastlivcům, studentům zubního lékařství. Děkujeme za to.

 

Naprosto úžásná byla přednášková část již v pořadí 28. Týdne čistých zubů, kterou bylo naplněno každé dopoledne.

Hlavním mottem společnosti je Celoživotní zachování zdravých zubů, bez zbytečných traumat. To vypovídá o všem. Základní myšlenka (iTOP – individuálně Trénovaná Orální Prevence) společnosti (SPS) se za 17 let (první TČZ v srpnu 1997) své existence stala známou i celosvětově a kolegové z celého světa se v současné době přijíždí k nám učit. Mnozí z nich i na stejný hotel Skalský dvůr, kde jim je TČZ překládán do jejich rodného jazyka.

Na vlastní oči koukám, jak doktor Sedelmayer s ledovým klidem diagnostikuje světovou nákazu – zažitý pohled na stomatologii. Svým vytříbeným humorem nás nutí smát se smutnému faktu, jak se příliš upíná pozornost na výrobu těch nejlepších protéz, čili léčbu symptomatickou, aniž by se na mnoha místech řešila nejprve prevence – léčba kauzální. Vždyť v zubařině se lišíme, opravte mě pokud se pletu, od ostatních medicínských oborů právě v tom, že známe původ onemocnění, která nás trápí. Příčinou zubního kazu stejně jako příčinou zánětu dásní jsou v drtivé většině případů špatně vyčištěné zuby.

Nánosy plaku vidíme na přednáškách v dostatečném množství. A také další vkusné obrázky. Vyhlášené humorné a trefné fotky a schémata Dr. Sedelmayera a vtipná videa říkají víc než tisíc slov. K tomu jako třešinku na dortu vyslechnu komentář pana doktora a dílo je dokonáno, břicho bolí a mozek pracuje.

A pak zase přemýšlet – Proč se nesnažit ze všeho nejdřív léčit lidi a udržovat je v té nejvyšší hodnotě života – zdraví, než už jen napravovat škody?

Z jakého důvodu je zdravotní pojišťovna hrdá na svůj leták s obrázkem bolavého zoubku a textem : „ AŽ vás zoubky zabolí…aneb co vám nabízí ve stomatologii naše zdravotní pojišťovna“? Lidé si zaslouží být veřejně motivováni k tomu, aby chodili někam a dělali něco dříve NEŽ je zoubky zabolí!

 

Příklad z mého života. Celých pět let jsme se spolužáky smáli a plakali zároveň, jak absurdní byla situace, kdy jsme se potkali po první hodině Preklinického zubního lékařství v prvním ročníku první týden školy. Vyučující nám tehdy usilovně hodinu povídala o zásadách správné kavity. My jsme se na sebe poté koukali, všichni se stejným výrazem, který říkal zhruba: „Co je to ta kavita?!?“

Při nástupu na novou školu jsme čekali ledacos. Zmiňuji praxi. Možná někteří čekali, že se brzy budeme učit naše řemeslo, preparovat kavity, preparovat pahýly, otiskovat, atd. Asi jsme ale nečekali, že nás za celou dobu našeho studia v rámci povinné výuky nikdo nezasvětí do tajemství dentální hygieny – praktického nácviku. Teoreticky jsme to měli samozřejmě zmáknuto, to ano – veškeré čistící metody tak, jak se vyvíjely od pravěku. Ukazovali jsme pacientům použití interdentálních kartáčků, pouze na modelu.

Ale, opakuji, prakticky, ve vlastních v ústech, a v rámci výuky, se to, co vím, alespoň v Olomouci zlepšuje teprve poslední dva roky , díky mladým doktorům, např. MUDr. Anně Ševecové, MDDr. Martinovi Kusému.

 

Závidím medikům, které MUDr. Sedelmayer učil na univerzitě v Hamburku. I přes překážky prosadil dovednost čistění zubů jako zkoušení na zápočet. S každým studentem zvlášť si on sám během semestru čistil zuby. Napřed medik zuby jeho a potom on zuby medikovy. A po čase, který měli studenti k vzájemnému trénování naučeného, je z tohoto praktického umění zkoušel.

Laikům se může zdát automatické, že stomatologové ovládají tuto dovednost. Sáhněme si ale do svědomí. Kdo z již vystudovaných toto musel na škole absolvovat? Komu z aktuálních studentů zubního lékařství, čtoucích tento časopis, kroužil profesionál ultra měkkým kartáčkem v ústech? Kdo zažil dokonale vyleštěný zub po dotyku single kartáčku? (Krom těch, kteří se nad rámec povinné výuky podílejí na projektu Dental Prevention). A tím se plynule dostávám k další části kurzu.

Co mě na TČZ dále stoprocentně nadchlo, byla praktická část pod vedením MUDr. Lucie Sedelmayer. Kdo tvrdí, že na čistění není nic příjemného, že to je nuda, je naprosto vedle. Teď už zanechám veškerého teoretizování a povím vám svůj nejintenzivnější zážitek, jak jen je možné zážitek popsat.

Tahle praktická symfonie v rukou nejlepších profesionálů se konala každý den, hodinu. Bylo to vtipné, nápadité, tvořivé a hlavně velmi příjemné. Každý den jsme se učili s různými instruktory různé techniky – pondělí vlákno, úterý IDK, středa Bass, čtvrtek solo kartáček (každý den opakování předešlého) a pátek opakování všeho. Hlavně nit, ta je pro mě nejtěžší.

Poprvé pro mne bylo čištění i single kartáčkem velmi příjemná chvíle a to díky milé instruktorce Mgr. Zuzaně Serafinové. Ta a všichni ostatní instruktoři mi vždy brali zrcadlo z rukou a děkuji za to, protože bez zrcadla člověk nejlépe cítí, co přesně dělá.

Nevýhodou praktické části bylo, že uběhla tak hrozně rychle… A pak jsme mohli nacvičovat čištění ve volném čase…

 

Další ze série milých překvapení tento týden byl bohatý společenský program a úžasná kuchyně. Úterní raut s posezením uvnitř, venku i u táboráku byl poklidný, seznamovací. V průběhu večera se jistý student přislíbil k organizaci ranní rozcvičky, která se pak skutečně konala. Ačkoli se v předvečer starší osazenstvo smálo, ráno Filip velel četě mladých krásných hygienistek a studentek. Obecně byla na Skalském dvoře převaha hygienistek. Společenský program vrcholil ve čtvrtek večer při rautu, čokoládových fondue a živé hudbě. Na „pyžamové party“ se tančilo dloouho…

 

Kdo by se i přesto nudil, mohl využít veškerého sportovního vybavení na hřiště, do vody i do deště, a to za vskutku studentské ceny. Volejbal, tenis, stolní tenis či bazén byly na našem denním pořádku. V naprostém vyčerpání jsem ještě záviděla houbařům, kteří v těch košících vždy něco voňavého nesli…

 

Týden čistých zubů, jak je vidět, mohu jen doporučit!

„Nositel tajemství o tom, co mají lidé v ústech“, mnohé z nás motivoval, některým z nás zasadil brouka do hlavy…

Jako studenta se mě lidé často ptali: „Jak se vlastně správně čistí zuby?“ nebo „Jaká pasta je zaručeně nejlepší ?“ a to se pak velmi rychle dostaneme v té první otázce. Už několikrát jsem slyšela, že lidé se ostýchají ptát se na takovou „banální“ věc, jako čistění, doktora. (Druhá věc je, že i když se zeptají, stále spousta doktorů jim odvětí, že si ty zuby prostě mají čistit. Tečka. Ale čím, nebo nedejbože jak, to už se nedozví.) Studenti, naučte se to a šiřtě to dál vždy když můžete, od vás to lidi vezmou. Lidé to chtějí vědět. Často se velmi snaží, ale čistí špatnou technikou. Povídejte o tom, vrátí se vám to nastokrát.

 

MDDr. Alena Pivoňková

Leave a comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *