Otázky a odpovědi


Nenajdete-li odpověď na Váš dotaz, napište nám na naší adresu: dotazy@zubari.cz

 

 • Jak si mám správně čistit zuby?

  Informace ohledně doporučované techniky čištění zubů i vhodném kartáčku naleznete zde.

 • Jak tvrdý mám používat zubní kartáček?

  Platí pravidlo, že čím tvrdší kartáček, tím větší riziko poškození dásní. Proto doporučujeme zásadně měkké zubní kartáčky spolu se správnou technikou čištění zubů.

 • Jaká zubní pasta je pro mě ve 20 letech nejvhodnější?

  Používejte tu pastu, která Vám chutná. Pokud obsahuje fluoridy (je to na ní napsané), je pro Vás ta nejlepší.

 • Používám ústní vodu pravidelně ráno na odstranění nepříjemného pocitu v ústech. Můj zubař mi řekl, že používání ústní vody je k ničemu. Má pravdu? Mě to pomáhá.

  Nechte si od svého zubaře navrhnout nějakou alternativu. V zásadě se dá nepříjemný pocit v ústech vyřešit důkladným vyčištěním zubů (nebo večer tolik nepít) 🙂

 • Vrtání zubů mě vždycky hrozně bolí. Můj zubař tvrdí, že je to normální. Existuje nějaké bezbolestné vrtání zubů?

  Samozřejmě. Moderní stomatologie má být bezbolestná. Takže nebolí ani vrtání ani trhání. Máte při každém ošetření, které by mohlo bolet nárok na aplikaci umrtvující injekce, která učiní zákrok bezbolestným.

 • Každá plomba mi vydrží tak měsíc, než vypadne. Čím to je? Nemám nějakou vadu zubů?

  Doporučuji vyhledat jiného zubního lékaře. Vada většinou není v zubech ale v kvalitě zhotovených výplní.

 • Chtěl bych si nechat předělat amalgámové výplně na bílé. Můj zubař mi to rozmlouvá. Co mám dělat? Černé výplně se mi nelíbí, bílé prý málo vydrží.

  Pokud máte důvěru ke svému zubaři, řiďte se jeho radou. Pokud mu nevěříte, najděte si jiného. Všeobecně se výměna jakýchkoliv funkčních výplní za jiné nedoporučuje.

 • Kamarád na koleji studuje stomatologii a o každém kartáčku, který u mě vidí, tvrdí, že je špatný. Jak poznám dobrý kartáček mi ale neřekl. Dozvím se to od Vás?

  Kartáček by měl mít krátkou pracovní část, co nejhustěji osazenou jemnými měkkými štětinami. Měl by se také dobře držet v ruce. Poraďtě se se svým zubním lékařem.

 • Vrtání zubů mě hrozně bolí. Kamarád říká, že jeho zubař mu dává injekci vždycky a vrtání ho nebolí. Je to tím, že máme každý jinou zdravotní pojišťovnu?? Nebo tím, že za plomby u svého zubaře platí a já ne?

  Umrtvující injekci proplácí každá zdravotní pojišťovna. Nárok na ní tedy máme všichni. A pokud chodíte k zubaři, který nemá smlouvu se zdravotní pojišťovnou (tedy celé ošetření si platí pacient), cena této injekce není nijak závratná.

 • Proč se u některého zubaře za výplně platí a u jiného ne?

  Pokud Vám zubní lékař nabízí nadstandardní ošetření, měl by Vás dopředu informovat, že jej neproplácí Vaše zdravotní pojišťovna a budete muset uhradit cenu ošetření sám.

 • Jak poznám, že můj zubař je dobrý zubař?

  Jednoznačný návod neexistuje, ale zkuste se zamyslet nad tím, zdali s Vámi probíral úroveň Vaší ústní hygieny, zdali Vám ukázal , jak si čistit správně zuby i v mezizubním prostoru? Zdali Vám někdy zhotovil RTG snímek, aby našel skryté kazy pod výplněmi? Je ošetření zubů bezbolestné?

 • Má matka má paradentózu, babička i děda ji měli taky. Bojím se, aby to nebylo dědičné.

  Nebojte se, není. Co máte ohledně paradentózy po rodičích, je pouze špatná technika čištění zubů. Informujte se u svého zubaře, jak o zuby správně pečovat a paradentóza na Vás bude krátká.